• Çocuklara Yönelik - Yaz Okul

  Bilinçli, Duyarlı Etkin Bireyler! (7-12 Yaş Gurubu)
  5 tam gün
  Online Başvuru

  Çocukların gelişimi için çeşitli aktiviteler (eğitici ve eğlenceli)

  Süre: 5 tam gün, 08:30-17:00'ye kadar. Sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve ara öğün verilecektir.

  Tarihler:

  • 1-5 Temmuz 
  • 8-12 Temmuz 
  • 15-19 Temmuz
  • 22-26 Temmuz

  Ücret: Haftalık 650 TL

  YAZ OKULU GÜNLÜĞÜM

  PAZAR

  Çok heyecanlıyım. Yarın (Pazartesi günü) DAÜ'ye gidiyoruz ve Tabldot'un önüne ailelerimiz bizleri bırakıyor. Tüm hafta boyunca iki sorumlu eğitmen bizlerle tüm gün ilgilenecekler. Katıldığımız bir haftalık programda sabah kahvaltılarımı, ara öğünlerimi ve öğle yemeğimi bana DAÜ sağlayacak. Pazartesi günü kahvaltımı yaparken benimle başka kimler varsa onlarla tanışıyorum. Kahvaltı sonrası hep beraber önce arkadaşlarımız ile tanışıp kaynaşmak için bir araya geleceğiz, daha sonra da DAÜ'nün bize ulaşım için sağladığı araç ile Mağusa Suriçi'ne Hazine Avı'na gidiyoruz. Öğretmenlerimiz aileme bizleri Mağusa Suriçi Derneği'nin karşılayacağını ve Hazine Avı'nı onların eşliğinde yapacağımızı söylüyor. Mağusa Suriçi Derneği bizlere tarihi mirasıyla suriçini gezdirecek. Tabi biz de Hazine Avı'na çıkacağız. Hem hazinenin ne olduğunu bulmaya çalışacağız, hem de Mağusa şehrinin eşsiz sur yapısını, şehrin kültürünü, tarihini ve mirasını eğlenerek öğreneceğiz. Sonra öğle yemeğimiz için DAÜ'ye geri döneceğiz ve Tabldot'ta yemeğimizi yiyeceğiz. Yemekten sonra birileri gelecekmiş. İsmi Ortopedik Özürlüler Derneği. Bizlere engellileri anlatacaklarmış. Bize öğretecekleri çok şeyleri varmış. Bize neler yaptıklarını gösterecekler ve anlatacaklar. Eğlenecekmişiz de. Ayrıca oyun da oynayacakmışız. Bizimle tüm gün beraber olacak olan öğretmenlerimiz ailelerimize anlatmış galiba. İnternete bakacayım. Ama yarın bir da Güvenli İnternet Kullanımı dersi varmış. Orada öğretmenler bize nelere dikkat etmemiz gerektiğini anlatacaklarmış ve çok önemliymiş. Yarın için heyecanlıyım.

  Kendime notlar:

  DAÜ büyüyünce gidilen okulmuş.

  Tabldot: yemek yenilen yermiş. Öğrenci İşleri ve Rektörlüğün yanındaymış. Galiba bunlar da bizim okul müdürü gibi birşeymiş. Ama daha büyük.

  MASDER: http://magusasurici.com/

  Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği: http://www.ktood.org/

  PAZARTESİ

  Bugün çoooooook eğlendim. Yaz okulundaki arkadaşlarım da çok eğlenceli. Hazine Avı çok güzeldi. Bilmediğimiz çok şeyi öğrenmek çok güzel. Görerek, arayarak ve okuyarak hazine avı yapınca çok güzel oluyor. Hiç duymadığım konular anlattılar. Çok beğendim. Ortopedik Özürlüler Derneği'nden gelen abiler ve ablalar bize çok şey gösterdiler. Onları çok sevdim. Çok güzel oyunlar oynadık ve bize çok güzel şeyler söylediler. Çok önemli şeyler var. Anlamayana, bilmeyene anlatacağım ve öğrenmelerini sağlayacağım. Ben de daha dikkatli olacağım. Sonra iki öğretmen daha geldi ve bize internet anlattı. Bundan sonra çok dikkatliyim. Hem de çok. İyi ki böyle birşeyi anlattılar. Aileme anlattım. Onlar da bilgilendiler ve öğretmene da sordular. Ne sordular anlamadım ama bundan sonra ailece çok dikkatlı olacağız. Çok yoruldum. Şimdi dinlenmem lazım. Yarın DAÜ'de buluşacağız. Kahvaltımızı yapıp Taşkent Doğa Parkı'na gidiyormuşuz. Tüm gün boyunca ordayız. Yaban hayatı, doğayı, hayvanları farklı açılardan öğreniyormuşuz. Hiç gitmedim. Yolculuk olacak. O yüzden erken yatıyorum.

  Kendime notlar:

  Taşkent Doğa Parkı: https://www.facebook.com/taskentdogaparki/

  SALI:

  Bugün yine çoooook güzeldi. Hayvanları gördük. Sonra kocaman bir piknik alanı vardı. Sonra değişik yerleri vardı. Orada hayvanlara bakarlarmış ve rehabilite edip doğaya bırakırlarmış. Hem çok farklı ülkelerden insanlar da vardı. Onlar gelip orada araştırma yaparlarmış. Aileme söyledim. Oraya pikniğe gideceyiz. Çok güzel şeyler öğrendik yine. Bize ülkemizdeki hayvanları ve dışardan gelen hayvanları anlattılar. Doğaya yarar ve zararlarını. Bizim neler yapmamız gerektiğini. Çok güzeldi. Orası yaz aylarında serin bir yer. Hem oradaki öğretmenler de çok iyi. Ama yoruldum. Uyumam lazım. Yarın bir komisyon gelecekmiş ve bize yaşımıza uygun birşeyler anlatacaklarmış. Ayrıca film gösterecekler ve oyun da oynayacakmışız. Tam olarak ne olduğunu anlamadım. Yarın öğrenecekmişiz. Yaşımız gereği önceden bilmemiz gerektiği kadar önemli şeyler. Çünkü bizim de kendimizi korumamız lazım. Uyku vakti. Yarın sabah yine arkadaşlarım ile buluşacağım.

  Kendime notlar:

  Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu: https://uyusturucu.gov.ct.tr/

  ÇARŞAMBA:

  Bugün yine çoooooooooook güzeldi. Ben artık çok dikkatli olacağım ve herkese eşitlik için konuşacağım. Bize gelen öğretmenimiz ile çok eğlendik ve çok da önemli şeyler öğrendik. Aileme anlattım. Bundan sonra bu gibi eğitimlere katılacağız. Arkadaşlarımız ile de çok iyi kaynaştık. Oyunlar oynadık, videolar izledik. Çok güzeldi. Yarın daha farklı şeyler yapacayız. SPOT diye bir yerden birileri gelecekmiş. Bize deniz canlılarını ve kaplumbağaları anlatacaklarmış. Bizim için kaplumbağaların önemini anlatacaklarmış. Başka deniz canlıları da göstereceklermiş. Hem onları kurtarıp bakıyormuşlar. Yarın herşeyi öğreneceğiz. Eğlenecekmişiz. Dün o komisyondan olan öğretmenimiz bize hakkımız olan birçok şeyi anlattıydı. Yarın bu oyunlarda gördüğümüz ve öğrendiğimiz bir hakkımızı kendimiz uygulayacağız. Ben aslında çok sevmem, ama sağlıklı besin yapacakmışık. Kesin sevmediğim birşey yedirecekler bize. Ama nasıl yapılır diye görüp ona göre karar vereceğim. Yaptığımızın tadını beğenirsem, o zaman artık öyle yapacağım. Sonra da bizimle ilgili çocuklu bir dernek gelecekmiş. İsmi çok zor. Ama bizlere haklarımızı oyunlarla anlatacaklarmış, hem eğlenecekmişik. Hemen uyumam lazım. Çünkü yarın çok yeni şeyleri yine, eğlenerek öğreneceğim. Oyun için enerji toplamam lazım. Yarın bütün gün oynayacağız, oynarken de öğreneceğiz.

  Kendime notlar:

  Evrensel Çocuk Hakları Derneği: https://www.facebook.com/ucrights/

  SPOT: https://www.cyprusturtles.org/

  PERŞEMBE:

  Bugün çoooooook şey öğrendik, çooooooooooook güzeldi ve artık sonuna geliyoruk. Off. Dün çok oynadık. Çok şey da öğrendim. Çok güzel bir oyun gösterdiler. Arkadaşlarım ile bütün hafta hep beraber oynadık ve hep beraber öğrendik. Sağlıklı besin yaptık ve yedik. O besin sevmediğim birşey değilmiş. Aslında sağlıklı besinler de çok lezzetli olabiliyor. Ben bitsin istemem. Yarın son gün. Belki uzatırlar. Aileme soracağım. Yarın Yeşil Barış Hareketi geliyor. Çevre ile ilgili çok oyun oynayacakmışız ve yine değişik şeyler öğrenecekmişiz. Bize geri dönüşümü anlatacaklarmış. Hem çöplerimiz ile ne yapabileceğimizi de göstereceklermiş. Galiba heykel gibi birşeyler de yapacakmışız. Çok anlamadım ama yarın anlayacağım. Yarına enerji toplamak için yatıyorum. Uzun bir gün olacak.

  Kendime notlar:

  Yeşil Barış Hareketi: https://www.facebook.com/YesilBarisHareketi/

  CUMA:

  Bugün ve tüm hafta çok eğlendim. Ama bugün üzgünüm. Çünkü bitti. Yeşil Barış Hareketi'nden gelenler çok farklı şeyler öğrettiler. Çok güzel şeyler anlattılar. Çok güzel bir haftaydı. Ama bitti. Ben bu hafta kendimi daha farklı hissediyorum. Büyükler nasıl söyler? Bilinçiyim ve farkındalığım arttı. Ayrıca çooooook şeyler öğrendim. Kurs bitince ağladık. Ama çok yeni arkadaşlar da edindim. Hem öğrendim, hem eğlendim, hem de çok şey kazandım. Keşke daha uzun olsa. Ama duydum ki başka şeyler yapacaklarmış. Aileme de söyledim. Arkadaşlarıma da söyledim. Bu defa hep birlikte katılalım. Hem öğrendiklerimizi de beraber uygularız. Farklı şeyleri oynayarak, eğlenerek, öğrenerek, bilinçlenerek, farkındalık sahibi olarak geleceğe taşıyacağım için de aileme teşekkür ederim.

  Kendime Not:

  Bu hafta öğrendiklerim:

  Güvenli İnternet Kullanımı çok önemli. Bizi tehlikelerden koruyor ve başkalarına da öğretmemiz ve söylememiz lazım.

  Yaşadığımız ülkenin, şehrin tarihini, mirasını, oluşumunu bir tek kitaplardan veya okulda öğrettiklerinden öğrenemeyiz. Bunu görerek veya oyun oynayarak daha çok öğrenebiliriz. Geleceğimiz için çok önemli. Daha çok sevdiğimiz ve koruyacağımız bir ülkede yaşamak için öğreniyoruz.

  Kaplumbağalar veya Deniz Hayvanları: Dünyanın birçok gelişmiş ülkesinden insanlar adamıza geliyorlar ve bizim ülkemizde yaşayan canlıları inceliyorlar. Onlar bizim zenginliğimiz. Daha duyarlı olmamızı, hayvan sevgisi ile büyümemizi ve kendimizin olanı daha çok sevmemizi sağlıyorlar.

  Yaban Hayat ve Doğa: Oksijenimizi sağlayan, bizden daha farklı canlıların da ihtiyacı olan doğaya sahip çıkmayı öğreniyoruz. Ayrıca bizim olanı yok etmeden nasıl bu ülkede yaşayabileceğimizi. Görerek, öğrenerek ve izleyerek.

  Engeller: Engellerin nasıl aşıldığını ve bu konuda farkındalık kazanmak için o engelleri, engellerine ragmen aşanlardan en güzel ve doğru şekilde öğrenebiliriz. Tek engelimiz kendimiz olmakla birlikte, bu engeli yeni nesillere aktarmak yerine kaldırmak için öğrenmek, empati yapmak ve anlamamız gerekir.

  Haklarımız: Her bir bireyin olduğu gibi benim de çocuk bir birey olarak haklarım vardır. Haklarımı bilmek beni geleceğe daha sağlam ve daha dirayetli şekilde taşır. Sorumluluk edinmemi, gerektiği yerde mücadeleyi öğrenmemi sağlar. Sorumlu, bilinçli ve farkındalıkla büyüyen bir birey olmak da ayrıca hakkımdır.

  Çevre: Çevre yalnızca çöp toplamak için temizlenmez. Çevre ayrıca çöp atılmak için de konu olmaz. Çevre bizlerin geleceğimizi belirleyen en önemli faktörlerden biridir. Yarattığımız ve atık veya çöp olarak nitelendirdiğimiz birçok malzeme, birçok maksat için kullanılabilir. Bunu sağlayacak olanlar da vizyonu küçükten geliştirilen, bilinç kazanan, farkındalık düzeyi yüksek olan çocuklarıdır.

  BEN ÇOOOOOOOOK ŞEY ÖĞRENDİM VE ÇOOOOOOOOOK EĞLENDİM VE ÇOOOOOOOOOOK MUTLUYUM !

  DAÜ-SEM'den Notlar:

  • Bilinçli ve farkındalık sahibi etkin bireyler temalı yaz okulumuz, sivil toplum örgütlerinin ve üniversite eğitmenlerinin bir arada düzenlediği bir program olarak gerçekleştirilecektir.
  • Sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve ara öğünler DAÜ tarafından karşılanacaktır.
  • Yaz okulunun içerisinde düzenlenen faaliyetler arası ulaşım, DAÜ tarafından karşılanacaktır.
  • Çocuklar DAÜ Tabldot'un önünden eğitmenler tarafından hergün ailelerinden teslim alınacaktır. Program bitişinde çocukların aranması için yer değişikliği olduğu takdirde ailelere bildirilecektir. Aileler için gün içinde çocukları gözetleyen eğitmenlerin iletişim numaraları kendilerine verilecektir.
  • Etkinliği gerçekleştirecek eğitmenlerin dışında, her yaz okulu haftası için en az iki sorumlu eğitmen gün boyunca çocuklar ile birlikte olacaktır.
 

Open-Courses